Martin Opluštil - bowmaker Martin Opluštil - bowmaker
Narodil jsem se 8. března 1971 v Olomouci. Žiji v Březcích, které jsou částí obce Štěpánova, ležícího asi 10 km severozápadně od Olomouce. Po dokončení základní školy jsem čtyři roky navštěvoval SPŠ v Uničově. Po maturitě jsem byl přijat na VUT Brno, fakulta strojní. Státní zkoušku jsem složil v oboru chemické a potravinářské stroje. Jsem ženatý, manželka Marta, synové Jakub a Štěpán a dcera Barborka.

Můj smyčcařský život se začal odvíjet až po dokončení vysoké školy v roce 1994, kdy jsem se začal učit vyrábět a opravovat smyčce v dílně svého bratrance Petera J. Macha v Kanadě. Peter J. Mach se vyučil houslařině v italské Cremoně u mistra Lucchiho.
Nejdříve jsem se učil ručně hoblovat dřevo po desetinách milimetru, ohýbat jednotlivé pruty, lepit slonovinu, přesně vrtat otvory a další úkony na výrobě smyčců. Během dalších čtyř měsíců "doškolovacího kurzu" jsem vyrobil a opravil desítky smyčců. Opravoval jsem i francouzské smyčce staré sto i více let, které měly hodnotu tisíce dolarů.

Od roku 1997 mám vlastní živnost v Březcích. Vyrábím i opravuji smyčce houslové, violové, cellové a basové, a to moderní i barokní.
Moderní smyčce vyrábím zásadně z pernambuka, žabka je ebenová osazená niklem nebo stříbrem. Barokní smyčce vyrábím převážně ze snakewoodu, žabku a šroubek ebenový, kostěný nebo snakewoodový.

Mezi mé známější zákazníky patří violoncellista Jiří Bárta, členové Moravské filharmonie Olomouc, ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci, skupina Šlapeto, zpěvačka Iva Bittová a další kapely.